Рожевий пелікан - птах 2015 року.

Загалом, пелікани належать до одних із найбільших літаючих птахів, а пелікан рожевий є другим за розмірами серед пеліканів. Українська популяція цього виду є мігруючою — гніздовий сезон птахи проводять у Чорноморському біосферному заповіднику й у філії Кримського природного заповідника «Лебедині острови», а зимують на територіях, що простяглися північним сходом Африки, а також від Ірану й до Індії.
Цього великого птаха вирізняє довгий синювато-сірий дзьоб і великий жовтогарячий шкіряний мішок під нижньою щелепою. Пелікани — це чи не єдині птахи, що мають такого підзьобного мішка, що виконує суто утилітарну функцію ємності для накопичення здобичі під час полювання. В дорослого пелікана мішок може вміщувати до десяти літрів рідини з упольованою рибою.
Живлячись здебільшого рибою, пелікани рожеві обирають для мешкання місця багаті на цей ресурс — морські мілководдя, водойми з заростями очерету, острова посеред озер. В Україні пелікан рожевий населяє Азово-Чорноморське узбережжя. Найбільша колонія виду чисельністю до 2500 пар гніздиться на островах Чорноморського біосферного заповідника, менш чисельна — на Лебединих островах — філії Кримського природного заповідника. Негніздуючі пелікани на годівлі та відпочинку трапляються в різних місцях Азово-Чорноморського узбережжя: в дельті Дунаю (Одеська область), на Кінбурнській косі (Миколаївська область), в районі острова Джарилгач, на мілководдях Азову та Сиваша (Херсонська, Запорізька, Донецька області). Зрідка залітних пеліканів можна спостерігати і в інших куточках України. Наприклад, у листопаді 2014 року молодих пеліканів могли спостерігати мешканці не одного українського села на заході та в центрі України. Пелікан рожевий в Україні є зникаючим видом, що занесений до Червоної книги України (2009).
Пропонуємо всім охочим у 2015 році долучитися до акції «Птах року» й провести власне дослідження життя й біології пелікана рожевого, а якщо пощастить, то й спостереження за видом у природі. В ході досліджень з’ясувати: де і як мешкає птах, яким середовищам надає перевагу, які особливості поведінки й життя притаманні видові в природі, чи має ворогів та на які загрози наражається цей вид птахів, зокрема в Україні.
Українське товариство охорони птахів разом із Національним еколого-натуралістичним центром учнівської молоді оголошує також про проведення Всеукраїнської акції «Пелікан рожевий — птах 2015 року» серед школярів. Протягом року чекаємо на результати ваших досліджень, можливих спостережень; а також на розповіді про заходи, які ви проводитимете в школі чи гуртку — конкурси, лекції, випуск стінгазет, листівок тощо; надсилайте свої оповідання, казки, вірші про пелікана рожевого, написані та придумані вами самостійно чи разом із учителями або батьками, малюнки та фоторепортажі, що ілюструють вашу роботу та птаха нинішнього року.
Роботи з поміткою «Птах року» надсилайте до 1 грудня 2015 року на адресу: Українське товариство охорони птахів, а/с 33, м. Київ, 01103або електронну пошту uspb [at] birdlife.org.ua або на адресуНаціонального еколого-натуралістичного центру учнівської молоді: вул. Вишгородська, 19, м. Київ, 04074.

Для перегляду відео необхідно встановити останню версію Adobe Flash Player. Рожевий пелікан

/Files/images/pelikan1.jpg